Když si člověk potřebuje přijít k nějakým penězům navrch, když potřebuje víc, než kolik si aktuálně dokáže vydělat, není neobvyklé, že se poohlíží po nějaké půjčce, jež by mu pomohla uspokojit jeho potřeby. I půjčka může být někdy řešením problémů s nedostatkem financí, protože tato umožňuje zaplatit hned i za to, na co člověk nemá, a pak to postupně splatit z budoucích příjmů.
Ovšem je logické, že jsou u nás různí poskytovatelé podobných půjček, a tedy i různé podmínky, za kterých se tyto dávají lidem k dispozici. A než je některá poskytnuta, musí se splnit všechny její podmínky, jež se týkají především splácení.
Zájemce o půjčku tak musí jednoznačně prokázat, že bude mít z čeho splácet a že také bude ochoten tak činit. Bez toho to nejde, protože půjčky se neposkytují proto, aby se s nimi už poskytovatelé nikdy neshledali.
Pokud je pak řeč o hypotékách, mezi něž patří samozřejmě i hypotéka na družstevní byt, je samozřejmé, že si tyto mohou brát jenom lidé, kteří se za jejich splácení zaručí zástavou nemovitosti.
Jenže co když někdo vlastní nemovitost nemá a tuto tak nemůže zastavit? Co když dotyčný bydlí třeba ve družstevním bytě?
Naštěstí ani to není problém. Není to sice zase až tak rozšířená varianta hypotéky, ale i na družstevní byt se tato poskytuje, i po zástavě takového podílu na družstevní nemovitosti se peníze poskytnout mohou. Pokud člověk ví, která nebankovní společnost i tuto zástavu akceptuje a je za ni ochotna peníze nabídnout, protože v bankách se s družstevní nemovitostí neuspěje.
A tak si i obyvatelé družstevních bytů mohou půjčit. Na rok až třicet let, pochopitelně i s možností předčasného splacení. Stačí převést členská práva na zvolenou nebankovní společnost a pak už lze získat až sedmdesát procent odhadní ceny takové zástavy. S tím, že až budou takto půjčené peníze splaceny, převedou se tato práva zpět na toho, kdo si zde půjčku vzal. A peníze se tak i v tomto případě seženou.