Už v minulosti se ořešáku hojně využívalo pro jeho léčivé účinky, chutné plody či dřevo. Jestliže na zahradě vlastníte už vzrostlý strom nebo jej plánujete pořídit, měli byste vědět o všech účincích ořešáku. Strom začíná plodit až po 15 roku, proto si na plody budete muset nějakou chvíli počkat nebo zakoupit již naroubovaný, čímž se doba čekání velmi zkrátí.
Při sázení stromu se ujistěte, že bude mít dost prostoru na růst. Také není vhodné v blízkosti sázet jiné stromy či rostliny. Ořešák omezuje růst jiným rostlinám díky látce juglon. Tato látka však odpuzuje plísně a působí protizánětlivě. Spadané listí proto nikdy neukládejte na kompost, protože látka, obsažená v listech, by mohla velmi rapidně snížit kvalitu celého kompostu. Listy buď ukládejte na odlehlé místo, kde se pomalu rozloží, v případě, že máte pouze malé množství listů, je možné uložit je na kompost s trojnásobným množstvím jiného materiálu.
Extrakt z ořešáku je často využívanou surovinou při výrobě opalovacích krémů či šampónů. Dále se využívá jako přírodní repelent proti hmyzu.
Listy
Listy vykazují léčivé účinky a nejideálnější doba sklizně je měsíc červen. Odvar z listů působí proti trávicím obtížím, zácpě či průjmu. Také má velmi pozitivní vliv na snižování hladiny cukru v krvi. Výluh z listů pomáhá proti akné, vyrážkám a při pravidelných aplikacích na vlasy, způsobuje tmavnutí a zlepšuje kondici vlasu.
Ořech
Jestliže máme tu výhodu, že náš ořešák již plodí, můžeme využít i plody. Ty se sbírají zelené a vyrábí se z nich pálenka, vhodná pro léčbu plynatosti či obtížemi s trávením. V menší míře má pozitivní vliv na játra. Z některých druhů ořechů se vyrábí velmi vyhledávané šperky.
Vlašské ořechy Nakliceno se vyznačují vysokým podílem tuků a bílkovin. Dále obsahují vitamin C, E, vitaminy skupiny B a provitamin A. Konzumují se samotné nebo jsou využívány v cukrářství.