Facebook je snad nejpopulárnější sociální síť současnosti. Můžete se spojit s lidmi z druhého konce světa, psát zprávy, volat přes wifi, hrát hry, zkrátka díky němu můžete dělat spoustu aktivit. V poslední době se prostřednictvím Facebooku šíří i nepříjemné potíže, a to viry.
Mnoha lidem se stalo, že se z jejich účtů samovolně rozesílaly zprávy s žádostí o půjčení peněz, nebo se prostřednictvím jejich účtů rozesílaly do různých skupin odkazy na videa či články, které po rozkliknutí z počítače získaly informace o vašich aktivitách na počítači a na internetu.
Snadno se tak mohli hackeři dostat k vašim údajům z internetového bankovnictví, k přístupu na paypal či k dalším údajům, které by se daly snadno zneužít. Chovejte se na Facebooku obezřetně, a neklikejte na všechno, co vás k tomu nabádá. Pokud neznáte odkaz uvedený u videa či článku, neklikejte na ně.
Nechcete přijít o peníze?
Podvodné e-maily, které se tváří důvěryhodně, jsou stálicí nejen českého internetu. Může vám přijít e-mail, který se vydává za zprávu odeslanou z banky či od vašeho operátora, a žádá vás o odpověď, která bude obsahovat vaše přístupové údaje. Je třeba takové zprávy okamžitě hlásit vaší bance či operátorovi, případně Policii, protože jde o snahu jak získat vaše hesla a okrást vás o peníze. Nikdy na takové zprávy neodpovídejte.
Hlídejte si soukromí
Hlavně již zmíněný Facebook nabádá uživatele, aby zveřejňovali informace o svém soukromí, ať už jde o datum narození, e-mailovou adresu, telefonní číslo, adresu, či o fotografie. U každé informace můžete nastavit, kdo ji může vidět, na výběr máte mezi veřejností, přáteli, nebo skupinou přátel.
Dbejte na to, abyste neměli informace a fotografie dostupné všem lidem, ale jen přátelům. Zároveň si do seznamu přátel nepřidávejte každého, kdo vám pošle žádost. Vždy pečlivě zvažte, koho si do přátel přidáte.
Je to jednoduché
· Neklikejte na všechno, co vidíte
· Nikdy nikam neposílejte své přístupové údaje
· Soukromé informace a fotografie mějte dostupné jen pro přátele