Není pochyb o tom, že mít svůj pozemek oplocený se vyplatí. To ostatně potvrdí každý majitel rodinného domku se zahradou, chaty či chalupy. Zabráníte tak průchodu cizích lidí přes váš majetek, nehledě na to, že bude tvořit překážku pro zloděje. Pokud navíc máte malé děti či domácí zvířata, můžeme je takto udržet ve vytyčených hranicích.
Otázkou ovšem je, jaký typ plotu bychom měli pořídit. V současné době jsou nejpopulárnějšími pletivo a dřevo, a to zejména kvůli své relativně nízké ceně a snadné a levné montáži. Avšak nejlepší výsledky má betonový plot.
Ten je bohužel nejdražší. Část z toho tvoří samozřejmě materiál, který rozhodně není levný, a ani jeho doprava není tak jednoduchá. To ovšem není vše. Jak uvidíme, mají betonové ploty montáž poměrně náročnou.
V první řadě je zde nutné vykopat základy. Jistě, i sloupky u pletivového či dřevěného plotu musí být zasazeny v zemi, zde je však nutné vykopat je prakticky po celé délce. Navíc musí být dost hluboké, aby jej nevyvrátil ani silný vítr.
Dále tu máme samotnou stavbu. To také není nic jednoduchého, zvláště pokud se nechcete spokojit s prostou betonovou zdí, ale chcete, aby nějak vypadal. Dekorativní prvky totiž není zrovna snadné vyrobit.
Zde tedy máme smíchání materiálu, odlévání forem a v neposlední řadě i samotné postavení. Že je to fyzicky náročný proces, není třeba říkat. Je tedy pochopitelné, že si mnoho lidí na tuto práci najme profesionální firmu, zvlášť pokud je jejich pozemek větší.
Ta si samozřejmě za svou práci nechá zaplatit, a jak již bylo řečeno, tato částka nebude nejmenší. Již jsou jasné důvody, proč tomu tak je. Zbývá tedy otázka, zda nemůžeme ušetřit peníze tím, že si jej postavíme sami.
Odpověď zní, že to možné je, avšak příliš se to nedoporučuje. Pokud totiž nemáte s tímto typem práce zkušenosti, je pravděpodobné, že uděláte nějakou chybu. A ta by se vám v tomto případě mohla ošklivě vymstít.