Už v mateřské školce jsme si každoročně s příchodem Velikonoc nechávali vyklíčit zrna obilí, které jsme si pak s hrdostí odnášeli domů. Šéfkuchaři nyní s oblibou používají naklíčené luštěniny, obiloviny nebo zeleninu k ozdobení svých vrcholných výtvorů, do pomazánek nebo salátů. Proč tedy tento jejich trik nepřenést do našich kuchyní a nevytvořit za pomoci klíčků chutné, zdravé a výživné jídlo.
Možnosti, jak využít klíčky v kuchyni je hned nespočet. Naklíčená ředkvička nebo hořčice dodá pikantní chuť nejrůznějším pomazánkám, naklíčené luštěniny budou zase hvězdou salátů v syrovém stavu, ale stejně dobře budou chutnat i osmažené na pánvi s trochou másla. Klíčky z cizrny budou zase sloužit jako skvělý základ humusu. Klíčky mungo nakliceno.cz můžeme použít třeba na pizzu. Variací a možností je zkrátka nespočet a záleží jen na naší kreativitě a fantazii.
Výběr je opravdu široký, uvidíte sami
Klíčky můžete vypěstovat v domácích podmínkách, téměř z jakékoliv plodiny vás napadne. K vyklíčení mu stačí pouze příznivé podmínky. Některé jsou dobré sotva vyklíčené, jiné se sklízí až po vyrašení prvních výhonků. Velmi dobře se pěstuje řeřicha, která roste doslova mrknutím oka. Řeřichové výhonky můžete sklízet už po třech dnech. Velmi dobře klíčí i hořčičné semínko nebo ředkvička. Rostou opravdu velmi rychle a jejich štiplavá chuť dobře vynikne v jemných pomazánkách nebo na chlebu s máslem.
Každé semínko je zásobárnou blahodárných živin a energii pro novou rostlinu, proč tedy tuto sílu nevyužít pro svůj prospěch a zdraví? Pokud tuto skrytou sílu dokážete využít, získáte pro své tělo velký zdroj vitamínů, minerálů a antioxidantů, které jsou pro naše tělo velmi prospěšné.
Klíčky zkrátka obsahují vše, co naše tělo tolik potřebuje v koncentrované podobě. Jen malá hrst ředkvičkových klíčků snadno nahradí živiny dvaceti velkých ředkviček. No není to úžasné?